Year | Awardee | Department |
2023 |
Katarzyna Glowacka Daniel Uden |
Biochemistry School of Natural Resources |
2022 |
Rebecca Wachs Anthony Justin McMechan |
Biological Systems Engineering Entomology |
2021 |
Jiujiu Yu Jessica Corman |
Nutrition & Health Science School of Natural Resources |
2020 |
Taro Mieno Toshihiro Obata |
Agricultural Economics Biochemistry |
2019 |
Samuel Wortman Rebecca Roston |
Agronomy & Horticulture Biochemistry |
2018 |
Ozan Ciftci Yufeng Ge |
Food Science & Technology Biological Systems Engineering |
2017 |
Dipti Dev Hiep Vu |
Child, Youth & Family Studies Animal Science |
2016 |
Oleh Khalimonchuk James Schnable Dirac Twidwell |
Biochemistry Agronomy & Horticulture Agronomy & Horticulture |
2015 |
Samodha Charaka Fernando Patricio Grassini Amanda Ramer-Tait |
Animal Science Agronomy & Horticulture Food Science and Technology |
2014 |
David Holding Greg Kruger |
Agronomy & Horticulture Agronomy & Horticulture |
2013 | Jeffrey Mower | Agronomy & Horticulture |
2012 | Ayse Irmak | School of Natural Resources |
2011 | Giles Basset | Agronomy & Horticulture |
2010 |
David O. Carter Steven Thomas |
Entomology School of Natural Resources |
2009 |
Maria de Guzman Ji-Young Lee |
Child, Youth & Families Studies Nutrition & Health Sciences |
2008 |
Paul Kononoff Jeyam Subbiah |
Animal Science Department Biological Systems Engineering/Food Science & Technology |
2007 |
Mark Pegg Greg Somerville |
School of Natural Resources Veterinary & Biomedical Sciences |
2006 |
Melanie Simpson Andrew Tyre |
Biochemistry School of Natural Resources |
2005 |
Harshavardan Thippareddi Brett White |
Food Science &Technology Animal Science |
2004 |
Andrea Cupp Donald Becker |
Animal Science Biochemistry |
2003 |
Thomas Hunt Robert Harveson |
Haskell Lab/Entomology Panhandle Research & Extension Center/Plant Pathology |
2002 |
Janos Zempleni Thomas Clemente Qi Steven Hu |
Nutrition & Health Sciences Agronomy/Horticulture School of Natural Resources |
2001 |
Vadim Gladyshev K. Giannakas |
Biochemistry Agricultural Economics |
2000 |
John E. Barbuto Kulvinder Gill |
Agricultural Leadership, Education & Communication Agronomy/Horticulture |
1999 |
David Wedin Jeffrey Cirillo |
School of Natural Resources Veterinary & Biomedical Sciences |
1998 |
Timothy Carr Tom Grangi |
Nutrition & Health Sciences Biological Systems Engineering |
1997 | Ruma Banerjee | Biochemistry |
1996 |
Mark Morrison Steven D. Comfort |
Animal Science Agronomy |
1995 | none | n/a |
1994 |
Rich Grant Drew Lyon |
Animal Science Panhandle Research & Extension Center |
1993 |
Scott Nissen Blair Siegfried |
Agronomy Entomology |